JUDO

Judo je sport, který zaujal tisíce lidí na celém světě. Judo je sportem, kde najde uplatnění mládež, ale i lidé v pokročilém věku, a to bez ohledu na tělesnou výšku a váhu. Judo (v překladu „jemná cesta“) je japonského původu, jeho zakladatelem je profesor Jigoro Kano (1859-1938), který jej vytvořil z vybraných chvatů starého bojového umění Jiu-Jitsu.

Motivem ke studiu Jiu-Jitsu byl pro tohoto subtilního studenta fakt, že musel snášet mnohé křivdy a ústrky od silnějších spolužáků, a tak se začal zajímat o staré bojové umění. Poznatky, které Jigoro Kano shromáždil studiem starých materiálů, ale i při své praxi Jiu-Jitsu utřídil, přizpůsobil tehdejším poznatkům tělovýchovného procesu a vytvořil vlastní systém, který nazval KODOKAN-JUDO. Činnost Kodokanu byla zahájena – od tohoto data se počítá vznik juda – v roce 1882, kdy měl Jigoro Kano prvních 9 žáků.

Do Evropy se Jiu-Jitsu dostalo v roce 1903, kdy Japonci poprvé v Londýně ukázali umění tohoto sportu. První pokusy s výcvikem Jiu-Jitsu se v Československu datují v letech 1907 až 1910, pod vedením prof. Dr. Františka Smotlachy, který obstaral německou publikaci o judu. Československý svaz Jiu-Jitsu byl založen 3. dubna 1936 a jeho prvním předsedou se stal jeho neúnavný propagátor a významný československý přírodovědec prof. Dr. Smotlacha. Po založení Československého Svazu Jiu-Jitsu jsou zakládány další oddíly a kroužky. V roce 1964 se stalo judo olympijským sportem.

Základní informace o oddílu:

V současné době probíhají tréninky juda dvakrát týdně, a to v pondělí a ve čtvrtek vždy od 17:45 do 20:30 hodin. Podle věku judistů jsou tréninky rozděleny na dvě části. Od 17:30 do 18:50 hodin jsou tréninky mladších dětí, kde trénují naši nejmenší členové (7 – 11 let) – v judu se tyto věkové kategorie nazývají mláďata a mladší žáci. Tyto tréninky se zaměřují na komplexní přípravu malých judistů, jednak na závody (boj na zemi i v postoji), ale také na nácvik techniky chvatů (nejdříve základních a postupem doby a vyspělosti judisty složitějších). Zaměřujeme se také na celkové protažení těla, rozhýbání všech kloubů, protažení svalů a na základní gymnastické cviky (různé kotouly, hvězdy, přemety apod.). Důležitou součástí těchto tréninků je také soubor různých posilovacích cviků a cviků, které zlepšují výbušnost a rychlost judisty. Druhá část tréninků je od 19:00 do 20:30 hodin a v této době najdeme na žíněnce starší judisty (od 12 let). V této kategorii jsou tréninky přizpůsobené věku, a proto jsou zde zastoupeny i prvky na zlepšení fyzické kondice a síly. Jinak jsou tréninky svojí skladbou podobné těm u mladších dětí.

O rozvoj judistů se starají trenéři ve složení: Lukáš Kocourek a Jiří Mls

Pravidelně se účastníme turnajů v Jihočeském a Plzeňském kraji. Turnaje jsou vždy obsazeny nejlepšími judisty z těchto krajů a na větších turnajích je i velká zahraniční účast, hlavně rakouských judistů. Jsme rádi, že blatenské judo má v porovnání se stejně malými oddíly výborné výsledky. Nejenže naši závodníci vozí medaile, ale někteří jsou dokonce v hledáčku mnohem větších týmů, kterým vypomáhají při soutěžích družstev v dorostenecké a juniorské lize.

Lukáš Kocourek, tel.: 607 126 036

Kdy cvičíme?

Pondělí: 17.30 – 18:50 hod. – mladší
Pondělí: 19.00 – 20.30 hod. – starší

Čtvrtek: 17.30 – 18.50 hod. – mladší
Čtvrtek: 19.00 – 20.30 hod. – starší

Pátek: 19.00 – 20.30 hod. – starší

Největší úspěch

Mistrovství České republiky 2005 starší žáci – Ladislav Podlešák – MISTR ČR

Pro koho je cvičení vhodné?

Pro děti od 7 let a pro dospělé v jakémkoli věku.

Kdo chce vědět víc:

www.czechjudo.cz – oficiální stránky Českého svazu juda
Sestřih ze SP v Praze – takhle zápasí ti nejlepší

Děkujeme za finanční podporu z dotačního programu Jihočeského kraje Podpora sportovní činnosti a dětí a mládeže při realizaci projektu „Děti rády cvičí, sportují a závodí.“