kulturistika

Koncem 19. A začátkem 20. Století byla velice populární těžká atletika. Pod pojmem těžká atletika se rozumělo vzpírání břemen, řecko-římský zápas v Americe zápas volným stylem. Jméno Gustav Frištenský netřeba nikomu představovat. Kdo to vlastně byl? Byl to náš nejúspěšnější řecko-římský zápasník a dvojnásobný mistr Evropy z let 1903 a 1929. Držel také řadu rekordů ve vzpírání a byl obdivován pro svoji na tu dobu mimořádně vypracovanou svalnatou postavou. Když v roce 1929 vyhrál titul profesionálního mistra Evropy v řecko-římském zápase, bylo mu právě 50 let! Pro zajímavost uvádím, že jako amatér odzápasil 2000 utkání, kdy ani jednou neprohrál. Jako profesionál neuvěřitelných 8000 utkání přičemž porážky byly zcela výjimečné a vždy se staly mimořádnou událostí.

Vraťme se ale ke kulturistice. Kulturistika, anglicky body-building, znamená tvarování těla. Za otce kulturistiky, který tento sport koncem 19. století nejvíce zpopularizoval, byl a je považován Eugen Sandow. Sandow si vybudoval svoji pověst v Evropě především jako profesionální silák. Od ostatních se lišil překrásně vypracovanou postavou připomínající řecký ideál. Jako silák předváděl na jevišti mimořádně působivé výkony: trhal řetězy, ohýbal ocelové tyče, naráz dokázal roztrhnout 3 balíčky hracích karet,…

Ve 20. a 30. letech 20. století už bylo zřejmé, že správný trénink vytváří jak esteticky dokonalé svalnaté tělo, tak přispívá k všeobecnému zdraví. Přesto však byla éra, kdy se mužské tělo bude posuzovat čistě podle estetických měřítek, ještě daleko. Tradice soupeření v tělesném vzhledu pokračovala a koncem 30. let se již konala řada přehlídek, které svedli dohromady boxery, gymnasty, plavce, vzpěrače a další atlety.

V roce 1939 se věci začaly rychle měnit. Madison Square Garden se konala soutěž Mr. America, její účastníci stále ještě nebyli vyslovení kulturisti. Protože však bylo stále více důrazu kladeno na tělesný vzhled, dostávali se vzpěrači do výhody. Vzpírání totiž měnilo kontury lidského těla mnohem více než jakýkoli jiný trénink.

V roce 1940 uspořádala Amatérská Atletická Unie první opravdový moderní kulturistický turnaj. Titul Mr. America vybojoval tento i následující rok John Grimek, jenž trénoval především v posilovně. Grimek též odhalil lživost představ, že muži, kteří trénují s činkami jsou svými svaly spoutaní a nejsou schopni atletických výkonů. Na jevišti tehdy vydržel přes půl hodiny a demonstroval pózy s neobyčejným množstvím síly, o obratnosti a koordinace. Za opravdového prvního moderního kulturistu většina odborníků považuje Clarence Rosse, vítěze Mr. America 1943. Vypadal fantasticky – široká ramena, zvonovitá záda, úzký pas, pěkná lýtka a břišní svaly. Po něm přišli další vynikající kulturisté jako Steve Reves, Reg Park, George Eiferman, Bill Pearl, Armand Tarny, Jack Delinger,… 60.-70. léta měla též své šampiony, Larryho Scota, Dave Drapera, S. Olivu, Chucka Sipese, Franka Zaneho či Arnolda Schwazeneggera. Rozhodčí na kulturistických soutěžích hodnotí připravenost závodníka, dále symetrii postavy, vyrýsování, hustotu a oddělení jednotlivých svalových partií. Nejprve jsou všichni závodníci porovnáváni v základních postojích a poté se každý prezentuje volnou sestavou, která trvá jednu minutu, při níž závodník pózuje. Kulturistika se dělí na kondiční, sportovní, naturální a klasickou. Soutěží se ve váhových kategoriích, výjimkou je klasická kulturistika, kde jsou kategorie rozděleny dle výšky závodníka.

Ti nejlepší z amatérů se postupem času mohou dostat mezi profesionály, ale to už je jiný šálek kávy. Nejprestižnější soutěží profesionálů je Mr. Olympia, vítěz si odnáší sošku legendárního Eugena Sandowa.

Co se týče přípravy kulturistů na soutěž, záleží především na jedinci, na jeho vůli, disciplíně a jeho odhodlání. Základem je vyvážená strava (dostatek bílkovin a sacharidů), tvrdý intenzivní trénink a dostatek odpočinku (alespoň 8-10 hodin spánku denně). Pokud bychom srovnávali dřívější a současnou kulturistiku, tak dříve byli kulturisti všestrannější. Účastnili se nejen kulturistických soutěží, ale také vzpěračských šampionátů, soutěží v silovém trojboji (powerlifting) a co je hlavní, ve spotu nebyly drogy.


Vedoucí oddílu:

Marek Chaloupka, tel. 723 792 466

Kdy cvičíme?

Pondělí – Neděle individuálně dle domluvy.

kontakt

Adresa

Tělocvičná jednota Sokol Blatná
Kalinovo náměstí 580, 388 01 Blatná
IČ: 48223221

č.ú.: 2501328695/2010 FIO BANKA

Tel.: +420 604 908 454
email: blatna@sokol.eu

Správce sokolovny Darina Kryštal: Tel. +420 736 618 790

Další kontakty na jednotlivé členy výboru naleznete zde.